Závislost, nemoc nešťastných lidí

Příčiny závislosti

Domnívám se, že prapříčina závislosti je jen jedna. Je to neschopnost podívat se svým vnitřním pocitům do očí. Je to vyhýbání se vlastním negativním pocitům. Je to potřeba dodat si jakýmkoli způsobem pocity, které tak bolestně chybí. Takový útěk před svým zoufalstvím k ničemu dobrému nevede. Má chvilkový efekt, po kterém se nenaplněné potřeby vracejí jako bumerang v ještě větší síle.

Návrat do reality

Aby závislý přestal utíkat za úlevou, musí úlevu pocítit sám bez jiných stimulů. Je to těžký úkol a nesnadná cesta, kterou není možné projít bez vlastní vůle a odhodlání. Znamená začít hojit hluboké rány na duši způsobené už dávno v dětství. Takový člověk potřebuje kompletně vybudovat sebevědomí a začít důvěřovat sám sobě.

Závislost je v hlavě

Zapomeňte na závislost jako přímou vazbu chemické látky a centrální nervové soustavy. V takovém pojetí je odvykání doprovázeno abstinenčními příznaky a je to spíše krutá záležitost, než léčení. Zajímavý je případ pokusů s krysami. Krysa ve stresujícím prostředí si vybrala vždy napáječku s návykovou látkou. Když byla ale přemístěna do pro ni ideálního prostředí po čase, kdy už měla být naprosto závislá na svých dávkách, bez problému si vybrala napáječku čistou, a to bez známek nějakého nepohodlí. Vnitřně šťastný člověk může opustit svou závislost bez problémů hned.

Podobně lidé, kterým byly dlouhodobě při nemocniční léčbě podávány vysoké dávky tišících látek, nebyli po propuštění do domácího ošetřování závislí. Jakto? Cítili se dobře a byli šťastní a spokojení, nepotřebovali si spokojenost dodávat něčím jiným.

Lékem na závislost je zlepšování prostředí

Soustavné a vytrvalé zlepšování života jak vnějšího, tak vnitřního, přispěje k tomu, že závislý svou závislost přestane potřebovat. Takový člověk potřebuje nutně vaši lásku a podporu. Potřebuje se cítit milovaný. A potřebuje za pomoci různých technik a terapií budovat svou vlastní lásku. Potřebuje ji cítit on sám.

Vím, že je to nesnadný úkol. Pokud vám na blízkém opravdu záleží, podpořte ho. Jestli se závislost týká přímo vás, zamyslete se nad tím, co vám vaše závislost uměle nahrazuje (a bere si za to velkou daň) a co skutečně potřebujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *