Máte rádi pravidla?

Negativní vztah k pravidlům

Cítíte-li vzdor vůči pravidlům a vůči autoritám, pravděpodobně jste byli kdysi donucováni k uposlechnutí způsobem, který se vám ani trochu nezamlouval. Když pak slyšíte všechna ta musíš nesmíš, naježí se vám chlupy na těle a máte automaticky sklon odporovat. Zkuste si říct, co vám tehdy nejvíce chybělo. Chtěli jste si opravdu za každou cenu prosadit svou, nebo jste chtěli být láskyplně vedeni?

Potřebovali jste nějaký správný vzor, podle kterého byste se mohli řídit. Myslím, že jste úplně nechtěli být samorostem, který si dělá, co chce. Chtěli jste, aby vám někdo ukázal, jak na to. Chtěli jste, aby vám byla nastavena pravidla, která vás budou ochraňovat.

Možná jste jen chtěli slyšet Prosím udělej…

Rovnováha sil

Než se misky vah vyrovnají, může to ještě nějakou chvíli trvat. Spousta lidí se odklání od zastaralých a zkostnatělých způsobů direktivní výchovy, kde si rodiče nevybíravě vynucovali poslušnost. Taková výchova totiž vytváří méněcenné, zakomplexované a neschopné lidi. Protože ale takto vychovaní odrostlíci neví, jak nastavit pravidla, aby byla pozitivně přijata, uchylují se k opačnému extrému. Ruší pravidla a dovolují vše ve snaze poskytnout svobodu a lásku.

Teď to záměrně trochu přeženu, ale představte si, jak to asi vypadá, když méněcenný, zakomplexovaný a neschopný člověk vychovává dalšího člověka bez pravidel a vymezení hranic. Žádné dítě není připraveno vzít na sebe v ranném věku zodpovědnost za svůj život. Potřebuje nutně vidět u rodičů, jak to má dělat. Potřebuje vzor a pravidla. Bez pravidel je zmatené a neví, co se sebou. Dožaduje se vedení rodičů všemi možnostmi (neposlušností, hyperaktivitou, různými problémy a dysfunkcemi).

Dítě může považovat vaši volnost ve výchově ne za lásku, ale za nedostatek lásky. 

Může si myslet, že se o něj nestaráte a nemáte ho rádi, když ho necháváte nazdařbůh rozhodovat tam, kde mu to nepřísluší. Není na to dost vyzrálé. Neumí si s tím poradit. Nemusíte ho nechat projít si všemi zkušenostmi samotné ve stylu pokus omyl. Nastavte mu pravidla, ale nevynucujte si poslušnost.

Klíčem je SPOLUPRÁCE

Správně nastavená pravidla dávají lidem pocit bezpečí. Přesto všichni chceme mít možnost se proti nim postavit, smlouvat a vyjednávat. Nakonec, a především, všichni chceme v jádru spolupracovat. Možná si na chvíli zabrebtáte, vyjádříte se k pravidlům, která se vám nelíbí. V tom je pravá svoboda, v možnosti vyjádřit své pocity a v možnosti mít svůj názor. A nakonec možná dojdete k závěru, že pro vás bude lepší je dodržovat.

Všichni mohou být nakonec spokojeni. Chce to jen důslednost a vytrvalost. Pravidla přívětivě vymezují hranice. Pravidla mohou být vyjádřením lásky za předpokladu, že vám neupírají možnost je porušit. Budete překvapeni, jak ochotní jsou pak lidé je dodržovat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *