Umíte být zabejčení?

K čemu je dobrá tvrdohlavost?

Hned v úvodu a na rovinu si můžeme klidně říct, že k ničemu. Protože však, jak správně tušíte, nic neděláme jen tak, a vše má nějaký pro nás rozumný důvod či očekávaný užitek (zkrátka k něčemu je to pro nás dobré, tedy myslíme si to), jednu výhodu to přece jen má, i když pouze domnělou. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč tak vehementně bráníme svá práva, nechceme ustoupit ani o krok, vyžadujeme uznání naší pravdy? Proč za každou cenu vzdorujeme a stojíme si za svým?

Protože chceme ostatním ukázat, že oni jsou ti špatní a my ti dobří. Chceme, aby to pochopili, uznali to a nakonec nám projevili to, po čem tak moc toužíme: soucit, pochopení a lásku. Co na tom, že když je ztrestáme svou paličatostí, většinou se žádné lásky nedočkáme. Jinak to neumíme. Místo zdravé sebereflexe a snahy o spolupráci se odehrává boj kdo s koho. V něm nikdo nevyhrává, všichni jsou poražení.

Jak se zatvrzelosti zbavit?

Postupným všímáním si můžete začít identifikovat vaše iracionální jednání častěji. Podaří se vám bez zbytečných vypjatých emocí nechat si poradit, přijmout i jiný názor. Začnete rozpouštět svůj vzdor, protože poznáte, že chtít lásku jen pro sebe vám nic dobrého, trvalého a smysluplného nepřinese.

Dokud si budete držet svůj postoj, že za sebe musíte bojovat a stále se prosazovat mezi nepřátelským okolím, budete se takovým okolím i obklopovat. Ptejte se, co ve vás způsobuje, že musíte bojovat. Stavíte si kolem sebe zdi a opevnění a ubližujete tím jenom sobě. Chcete, aby k vám druhý přicválal s uznalým vřelým objetím a pokorou. Nebudete-li ho ale milovat vy, nikdy se s ním nespojíte. Oddělujte projevy lásky od vlastní vypočítavosti.

Všichni jsme jedno

Chcete-li, aby se vám někdo podřídil a uznal vás, učte se odevzdanosti nejprve vy sami. Moudrý člověk nebojuje o lásku, ví, že je to marný boj. Umí dát lásku sobě a umí ji dát i druhým. Oddělování ke kýženému cíli nevede, spojování ano. My sami jsme sice součástí všeho, ale potřebujeme být v jednotě s druhými. Potřebujeme ostatní lidi. Přestaňme v sobě vytvářet bloky a spojujme se s těmi správnými lidmi. A věnujme lásku jedněm i druhým. Všem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *