Co si pěstujete ve své mysli?

Jak myslím, takový jsem

Už snad mezi námi nechodí nikdo, kdo by nevěděl o účincích pozitivního myšlení. Kolik lidí ale toto poznání nechává ležet ladem? Představte si svou mysl jako zahradu. Také leží ladem? Necháváte ji zcela bez kontroly? Zarůstá vám plevelem? Dávejte si na to pozor. Jak řekl Buddha, jsme výsledkem toho, na co myslíme. Je to jedna z nejpodstatnějších pravd vašeho života.

Denně vám hlavou proběhnou desetitisíce myšlenek. Je téměř nemožné registrovat všechny. Všimnete si jen malého zlomku. Hodně z nich běží takzvaně na pozadí. Většinou se vám v hlavě přehrávají ty samé dokola. Vaše mysl myslí podle schématu, na který je zvyklá.

Myšlení je otázkou návyku

Své myšlení můžete cíleně měnit. Postupem času je možné zažitý návyk přetvořit. V jednom okamžiku totiž můžete myslet jen na jednu věc. Vy sami si vědomě vybíráte, na to myslíte = čemu věnujete pozornost. Představte si vaši mysl jako zahradu. Máte tam nádherné květy a dopřáváte jim dostatek vláhy a výživy? Je to rajská zahrada plná barev a slunce? S každou negativní myšlenkou je to stejné, jako byste na vaše květiny vylévali jed. Když vaši zahradu držíte zastíněnou klestím a hustými stromy, nedovolujete slunci vstoupit a rostliny bez světla zakrňují a nemohou správně růst. Možná vám toto připodobnění pomůže, abyste si začali více dávat pozor na každou jednu myšlenku, která se ve vaší hlavě objeví.

Jak na to?

Objeví-li se negativní myšlenka, vždy ji můžete nahradit jinou. Přece můžete myslet jen na jednu věc, ne na více najednou. Využijte toho. Zpočátku to půjde těžko, čím častěji to budete zkoušet, tím snadněji vám to půjde. Hledejte na každé situaci to pěkné. Lze to. Pokud vám mysl tvrdí, že vše je špatně a nic hezkého teď není možné zažít, snaží se vás jen držet ve vyjetých kolejích. Sami sobě odpíráte radost a pocit klidu a vyrovnanosti. Vaše negativita vám ke štěstí nepomůže. Zkuste to opačně.

Když budete v koncích, vraťte se myšlenkou k obrazu vaší zahrady. Pak se rozhodněte, co v ní nadále poroste. Je to jen vaše zahrada. Nikdo jiný v ní nic zasadit nemůže. Uvědomte si to. Vy jste zahradník a jen na vás záleží, jak bude zahrada vypadat. Vy se rozhodujete, co budete zalévat a co půjde na kompost. Opečovávejte ji s největší láskou.

Moje babička říkávala, že pro krásu se musí trpět. Ano, chce to na začátku hodně úsilí, ale výsledek stojí za to. Rozhodně je to cesta radosti, ne cesta utrpení. S přibývajícími květy se budete cítit stále lépe. Přeji vám, abyste svou zahradu měli stále krásnou. Stane-li se zvykem krása, bude se i lehce udržovat. Máme tady jaro a vše pučí. Začněte teď. A pokračujte stále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *