Zlobí vás v práci?

Jak se cítíte v pracovním kolektivu?

S pracovním kolektivem je to do jisté míry jako s nejbližší rodinou – nemůžete si ho ve většině případů sami vybrat. Jste nuceni s kolegy vycházet nebo alespoň nějak rozumně kooperovat. A co je nejhorší (pro někoho to může být i nejlepší, ti ale tento text nečtou), trávíte s nimi až třetinu života. Jak určitě víte, s lidmi, se kterými jste často v kontaktu, se navzájem hodně ovlivňujete. Jak jste na tom vy? Usmálo se na vás štěstí nebo spíše trpíte?

Příležitost k růstu

Ať je to jakkoli, vždy máte příležitost k růstu. Své pracoviště můžete brát zároveň jako tréninkové pracoviště vaší mysli. Předpokladem k úspěchu je ovšem to, že přestanete obviňovat ze svých pocitů okolí. Ještě se nacházíte stále ve stavu přesvědčení, že kdyby se ten tupec, nevzdělanec, egoista, sabotér, ignorant, patolízal, kazisvět, nechápavec nebo kdovíkdo ještě změnil, vše by bylo krásné? Pak by to fungovalo? Co když je to omyl. Zase se pokoušíte měnit něco venku. Je třeba se dívat dovnitř.

Je to zpočátku dost zvláštní a neobvyklý přístup k věci, nicméně je léčivý. To, že se někdo, kdo vám není po chuti, ve vašem okolí vyskytl, nemusí nutně znamenat, že je vaším zrcadlem. I když dost často to tak je. Nějaký podíl ale na jeho výskytu ve vašem životě máte. Vy přece vytváříte svůj život a vše, co je v něm. Proč jste si vytvořili protivného kolegu? Jaký váš myšlenkový postoj způsobil, že ho máte ve své blízkosti? Už tyto položené otázky způsobí, že se na vše podíváte s nadhledem a nepoddáte se tolik negativním emocím. Zůstanete více v klidu a budete-li trpěliví, dostanete i odpověď. Najdete nějaké pojítko, které s nežádanou osobou máte.

Útěk nebývá šťastné řešení

Mám na mysli ten unáhlený, který má za cíl vyhnout se řešení, obejít ho, najít zkratku, takzvaně to přečůrat… Když se ve vašem životě vyskytne nějaký problém, vždy je nutné něco pochopit. Nepomůže jen něco udělat, například změnit zaměstnání. Znáte to, pokud tento svůj vnitřní konflikt nevyřešíte a utečete jinam, většinou se problém objeví znovu, jen v jiné osobě. Jako přes kopírák. A někdy je to dokonce ještě horší. Něco vyřešit znamená přestat bojovat, přestat prožívat odpor a vzdor. Namísto toho situaci přijměte s láskou a pochopením a něco v sobě pozměňte. Něco je potřeba prožívat jinak, změnit postoj.

Každý člověk má svůj vlastní příběh, vlastní mysl. Každý si to příjemné i nepříjemné tvoří jiným způsobem. Řešení je vždy ve vás. Tak hodně štěstí při práci, té navenek i té uvnitř.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *