Jste jako korouhev na střeše?

Natáčíte se podle toho, jak fouká vítr? Někdo po vás něco chce a vy se automaticky přizpůsobujete? Je z toho už činnost, kterou každý očekává, i vy. Nepřemýšlíte, jen poslušně konáte. Začnete si toho procesu více všímat možná až ve chvíli, kdy od ustavičného otáčení se začnete povrzávat. Když se začnete opotřebovávat, začne vám to být divné a budete si přát změnu.

Jak sebezničující přístup vznikl?

Možná máte někde hluboko pocit, že odmítat druhé je nežádoucí. Považujete to za negativní chování vůči nim. Když ale rozpitváte svou představu ospravedlněnou morálkou a dobrotou celé věci, zjistíte, že tak jednáte hlavně proto, že se bojíte. Máte strach, že svým odmítnutím ostatní zraníte, ublížíte jim. A o co jde především, bojíte se, že by vás pak mohli opustit. Uděláte všechno proto, abyste nezůstali osamělí, abyste nepřišli o jejich lásku.

Pokud pozornost a porozumění, po kterých tak toužíte, mají přicházet jen zvenku, vždy budete otrokem druhých a jejich očekávání. Co když je to celé úplně jinak? Co když jen tím, že se postavíte sami za sebe a budete poslouchat své vlastní pocity a přání, vygenerujete v sobě tolik lásky, o které se vám ani nesnilo? Co když je zdravé odmítnutí výrazem sebeúcty a respektu sami k sobě, k vaší osobě. S vlastním sebevědomím souběžně roste i vaše hodnota u druhých, tedy nebudete ji ztrácet, budete ji získávat.

Umění říkat NE

Takže to znamená, že mám být sobec a vykašlat se na ostatní a jejich potřeby? V žádném případě ne. Radost z pomoci druhému si nechte. Je to krásný pocit pro někoho něco udělat. Motiv musí být ale upřímný, musíte opravdu chtít. Jakmile totiž půjdete do něčeho s nechutí a vnitřním rozporem, léčebný efekt pro všechny strany se okamžitě vytrácí. Hlídejte si proto své hranice a nepřekračujte je! Když se vám nechce, odmítněte. Není na tom vůbec nic špatného.

Přestaňte vše odkývávat a slibovat hned. Zjednodušte si život tím, že nejprve prozkoumáte, zda jste s přáním druhého v souladu nebo ne. Pak se svobodně rozhodněte. Zvyknete si odmítat a mít u toho ještě dobrý pocit. Pochopíte, že ani zdůvodňovat rozhodnutí není třeba. Celé to vychází z jistoty vlastního přesvědčení. Trénujte. Povede se vám líp a líp.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *