Proč žít v páru?

Proč žít v páru

Zdá se vám ta otázka padlá na hlavu? Tento článek vznikl cíleně proto, že mnoho lidí nezná odpověď! Nevidí žádné výhody takového rozhodnutí. Někdy dokonce už ani sex není tím lákadlem, proč by to chtěli zkusit. Často stačí nějací friends with benefits (přálelé s výhodami). Někdy už lidé nepotřebují ani to. Dostali jsme se do stádia lhostejnosti a apatie. Než se s někým pořád otravovat, zdá se být jednodušší a lepší žít si sám a podle svého. Singles jsou stále častěji in.

Asi se tomu nemůžeme úplně divit. Historicky vzato je to přirozený vývoj. Vzpomeňte na sňatky kvůli postavení a majetku, bez jakéhokoli citového pouta. Později se objevovaly sňatky z povinnosti a z povinnosti se samozřejmě i udržovaly. Kvůli dětem, nebo prostě proto, že bylo společensky nepřípustné se rozvádět. Lidé zkrátka neuměli najít cestu od sňatků z rozumu ke sňatkům z lásky. Když už to vypadalo nadějně na začátku, většinou se to pokazilo někde cestou.

Lidskou přirozeností a touhou je sdílet lásku

Takzvaní singles se teď tváří, že tomu přišli na kloub. Vyřešili to. Někdy to namlouvají jen sobě, někdy celému světu. Někteří přiznávají, že něco uvnitř není v pořádku, ale rozhodli se tak proto, že ten pravý partner prostě neexistuje.  Řekla bych, že to má dvě zásadní příčiny. Za prvé vůbec nevěří tomu, že by pravý partner mohl přijít (a čemu věříme, to se stane). Za druhé nechtějí nic udělat pro to, aby pravého partnera mohli mít.

Dělejte pro partnera to, co byste chtěli od něj

Ve světě okamžitého uspokojení, kdy není už téměř žádná prodleva mezi tím, něco chtít a něco dostat, je představa dlouhodobého budování vztahu únavná a nežádoucí. Je to otrava. Lidé si z vlastní trucovitosti, omezenosti a vzdorovitosti odpírají to nejhodnotnější, co by mohli vytvořit. Láskyplný vztah s druhým člověkem se netmelí měsíce, ale roky, celý život. Opravdová láska s časem roste a ne uvadá, jak si mnozí myslí.

Asi to bude lidstvo ještě chvíli bolet, ale nakonec všichni přijdou na to, že čistá láska je dostupná všem. Není to sci-fi. Ani nemusí být vykoupena tragédií osudu jako v Romeovi a Julii. Lidé si začnou z úcty k sobě vybírat takové protějšky, které budou jejich život povznášet, dělat lepším a smysluplnějším. Protože právě o to tady jde. To je hlavní důvod toho, proč mít po boku správného člověka.

Správný partner nás dokáže podpořit, ocenit a podržet ve chvílích, kdy to nezvládáme sami. Dokáže nám dodat víru, sílu a vůli. Chce, abychom se vyvíjeli, abychom rostli. Umí zařídit, abychom neusli na vavřínech, zná přece naše sny a rád nás popostrkuje směrem k jejich splnění. Má nás rád i ve chvílích, kdy se sami rádi nemáme. Jeho energie nás zalévá pocitem vděčnosti a lásky. To všechno nedělá proto, že by nás potřeboval, ale proto, že nám chce kus své vlastní lásky věnovat. Chce být v naší blízkosti. Cítí se s námi dobře. A ví, že je to oboustranný proces. Harmonický pár je jako dynamo, které v chodu produkuje stále větší množství energie. Člověk v páru dokáže více, než by kdy mohl dokázat sám.

Tak už je to na světě zařízeno. Ženská a mužská síla jsou tady od toho, aby se propojily a vytvořily něco víc. Nejbližší člověk v životě vám bude vždy tím nejdokonalejším zrcadlem. Je to příležitost a dárek uvidět sami sebe v někom jiném. Tím se můžeme neustále učit a společně růst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *