Barvy duhy = barvy Ostravy

V duchu festivalu Colours of Ostrava

Jsem rodilá Ostravačka a cítím jisté dojetí, proto mi prosím odpusťte nějakou tu sentimentalitu. Právě dnes probíhá první den festivalu Colours of Ostrava. Jde o hudební multižánrový festival, který se každoročně pořádá v Ostravě od roku 2002. Říká se mu také festival rozmanitostí. Rok od roku se rozšiřuje jeho věhlas a stoupá jeho sláva. Každý ročník byl lepší, než ten předchozí. Nynější ročník se právě rozjíždí. Traduje se, že na Coloursech vždycky prší (ano i letos), takže jestli chcete zažít malý Woodstock, tak tady jste správně. Co mě na tom všem fascinuje, je nálada, která zde vždy, i při nepřízni počasí, panuje. Myslím tím tu správnou dobrou náladu. Coloursy osvěžují svými barvami černou Ostravu. V Ostravě je všechno tak nějak drsnější, živější, pravdivější… Jak zpívá Jarek (Nohavica): „bo Ostrava je region razovity“.

Musím ještě zmínit místo, kde se to celé odehrává – areál Dolních Vítkovic v Ostravě. Pro jednoho je to hnusná hromada železa a pro jiného je to skvost. Studovala jsem technické památky, takže vím, že zápis v seznamu Unesco má své opodstatnění. Nikde jinde na světě nenajdete na jednom místě důl, huť a železárnu. Zde se na jednom místě surovina vytěžila, upravila a zpracovala, a to je opravdu unikát. Co bychom se s tím taky pytlíkovali, na ostravsku vše rychle, jasně a hned. Žádné sraní, že… 🙂

Potenciál Ostravy?

Ostrava změnila svou tvář. Je úplně jiná, než byla předtím. Historicky leží na křižovatce obchodních cest. Navíc je umístěna v kotlině – v plytké a široké pánvi. Laicky řečeno, vše důležité tudy profičelo a máloco se zdrželo. Místní se tomu ani nediví, turisti možná –> o víkendu v Ostravě zdechl pes. Jakoby se Ostravané dobíjeli někde jinde, než doma. Energie jsou tady rychlé a svižné. Podle etymologie (…možná) je původ jména Ostrava ve slovech ostrý a ava (voda, proud). Jsou to jen další indicie dokládající, kolik energie tudy protéká. Energie je hlavně mužská, tvrdá. I jméno Ostrava (byť ženského rodu) je plné mužských ostrých aspektů. Ostrava je připravena na vše, je plně v rukou jejích obyvatelů. Má velký potenciál zatím neurčitého charakteru. Záleží teď na lidech, co s ní udělají, co vezmou do svých rukou a přinesou tomuto místu. Chce to klid, zpomalení a jasný záměr.

Rychlé energie je třeba zde pozdržet, aby oblast Ostravy stihly posílit a vyživit. Chceme, aby po nich něco zůstalo. Také je dobré všechny plány a vize do budoucna spojit s ranami z minulosti a zaléčit je tak. Jaké mám na mysli? Vydolování toho nejkvalitnějšího a nejstaršího uhlí bez toho, aby se země vůbec někdo ptal. Možná to zní srandovně, ale to vyplenění se zde bolavě odrazilo. Stačil by celistvý přístup tak, jak ho vždy praktikovaly přírodní národy. I tak jednoduché věci jako poprosit, využít a poděkovat.

Jaké barvy přeji Ostravě:

červenou = jistotu, živelnost, podporu, vášeň

oranžovou = kreativitu, nadšení, vyjádření, tvorbu

žlutou = uvědomění, bezpečí, sebejistotu

zelenou = lásku, zralost, naději, víru

modrou = komunikativnost, svobodu

indigovou = intuici, tušení

fialovou = čistotu, spojení, vědění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *