Terapeut vs. Klient

Když se rozhodnete vkročit do neznáma a vyhledat terapeuta nebo kouče

Jak si představujete spolupráci terapeuta a klienta? Co je ten terapeut zač? Jaké naděje do něj tajně vkládáte. Pokud máte představy, že je to člověk znalý všeho, který vám naordinuje perfektní řešení vaší životní situace, mýlíte se. Dá vám však mnohem více. Dá vám víru ve vaše schopnosti a možnosti. Umožní vám prožít pocit vlastní důležitosti, po kterém tak toužíte, abyste se mohli postavit, otřepat a jít dál správným směrem. Nic vám neudělá takovou radost jako vědomí vlastní síly, vědomí, že jste něco zvládli sami. Přesně jako v Montessori vzdělávacím přístupu:

Pomoz mi, abych to dokázal sám.

Každý potřebuje pocit, že má svůj život pod kontrolou. Bez toho nebudete nikdy úplně šťastní. Jako malí jste byli odkázáni na rodiče a naučili jste se do svého života aplikovat spoustu věcí, které jste v něm mít nechtěli. Naučili jste se to tak dobře, že v takovém jednání pokračujete dál. I v dospělosti děláte věci, které jdou přímo proti vašim záměrům, a to aniž byste o tom věděli. Poznáte to jen podle výsledku. Pokud se necítíte dobře, máte nějaká hluboká přesvědčení, která jsou v přímém rozporu s vašimi opravdovými záměry. Jsou někdy hodně hluboko ukrytá a chvíli trvá, než se vám podaří je úplně obnažit. Terapeut vám je pomáhá identifikovat a podporuje vás v tom, abyste našli sílu je změnit.

Vidíte v terapeutovi modlu?

Nikdy se na terapeuta nedívejte zdola. On moc dobře ví, jaké to je, když je duše bolavá a zraněná. Ví, jaké to je si nevěřit. Měl to štěstí, že v životě potkal někoho, kdo mu přesto uvěřil a podpořil jej. S takovým zážitkem už nemůžete jinak, než předávat jej dál i ostatním. Všichni jsme si rovni a všichni potřebujeme podporu. Pokud necítíte svou vlastní podporu, potřebujete ji zprvu zvenčí. Tím to ale nekončí. Důvěru se musíte naučit vypěstovat vevnitř.

Vždy, když ke mě přijde někdo, kdo sice tvrdí, že chce žít jinak, ale nic pro to nedělá, vím, že ještě není připraven. Čeká ode mě nějaký zázrak, aniž by sám přiložil ruku k dílu, ale tak to nefunguje. Učit se beze zbytku brát zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou není vždy jednoduché. Když se to ale podaří, pak to stojí za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *