Osobní růst – co to značí?

Magická formulka OSOBNÍ RŮST

Je to pojem, který se dnes přetřásá téměř všude. Stal se moderním označením a kvalitou uvědomělých lidí. Každý, kdo chce něčeho dosáhnout, by měl v prvé řadě dbát o svůj osobní růst. Kdo ale přesně ví, co to obnáší? Zjistila jsem, že pro mnoho lidí je to jen prázdný pojem a nevědí, co si pod ním představit.

Všichni chápeme, že se jedná o růst vlastní osobnosti, vývoj lepším směrem. Ale co dál, jak dál a jak konkrétně?

Jak začít pracovat na svém osobním růstu

V prvé řadě je dobré začít si pokládat otázku, co v životě vlastně chceme. Zdá se to být banální, ale už tady se mnoho z nás zasekává. Jednoduše nevědí. Jistě chápete, že abyste mohli někam dojít, musíte nejprve znát cíl vaší cesty. Když budete předem vědět, že chcete dojít do kina, jistě se vám to po nějaké době podaří. Když si nebudete jisti, zda do kina nebo na koupaliště, nedojdete nikam. Buďte k sobě trpěliví i v případě, se se vám nedaří hned stanovit své životní cíle. To, že si je neuvědomujete, neznamená, že je někde v hloubi sebe nemáte zakódovány. A ony se objeví, pokud si podržíte touhu je znát. Proč o nich nevíte?

Naučili jste se na ně zapomenout. Většina vašeho života byla nastavena v době, kdy jste nevědomě přijali cizí pravdy za vlastní. Dělali jste tak proto, že jste věřili, že je to tak správně, a že jste chtěli být přijatí a milovaní. Naučili jste se zapomenout na sebe a ctili jste druhé.

Osobní růst je o znovunalezení své podstaty

Začíná to obyčejným všímáním. Podívejte se na svůj život a upřímně si řekněte, jak jste spokojení. V oblastech, kde spokojeni nejste, si řekněte, jaká životní rozhodnutí vás do aktuální životní situace přivedla. Tato rozhodnutí jste udělali nevědomě, podle předem naučeného schématu. Tato rozhodnutí je potřeba začít měnit. Nejprve uvědoměním a poté činy. Někdy to docela bolí. Změna směru si žádá hodně sil a energie. Úsilí se vám však mnohonásobně vyplatí. Žít podle autopilota je jednoduché a nestojí žádnou námahu. Pokud však výsledek není podle vašich představ, je třeba jednat. A o tom je osobní růst. Je to změna směru, přehození výhybky. Je to únik ze zajetých kolejí. Je o lásce, ochotě, odvaze a vytrvalosti. Je o prozkoumání všeho, co je uvnitř vás i vně vás. Je o vědomých volbách.

Čím více rostete, tím upřímněji jste schopni přiznat si své motivy. Objektivněji vidíte to, co máte v sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *