Rozhodněte se pro krásný den

I krásný den začíná obyčejným rozhodnutím

Jste ráno rozmrzelí, ještě než otevřete oči? Zase zvoní ten blbý budík. Na cestu do práce se netěšíte. Na práci samotnou už vůbec ne. To dnes bude stát zase za to…

Co kdybyste se ale rozhodli, že ten den bude stát opravdu za to, a to bez ironie. Je to přece celý den ve vašem životě, to je docela dost času na to, aby se jen tak promrhal. A kdo z nás ví, jestli to nebude třeba den poslední. Proč jsme tak navyklí přikládat negativním věcem větší váhu? Všimli jste si, že si obecně lidé všímají více toho špatného a dobrému věnují menší pozornost? Představte si například krásný velký bílý papír a na něm uprostřed je kaňka. Většina lidí se okamžitě zaměří na kaňku. Papír je „pokažený“, hned přestanou vnímat, že 98% papíru je bez chyby. To je přesně ten přístup, který nás svrhává do negativních pocitů, někdy naprosto zbytečně. A má to jeden hlubší význam: je to jediná účinná cesta k tomu, abychom byli donuceni změnit svůj pohled a v rámci záchrany začali vyhledávat to dobré.

Je sklenice vašeho života napůl prázdná nebo napůl plná?

Zkuste se někdy zeptat neznámých lidí venku, jak se mají. Někdy dostanete detailní hlášení o tom, jak je život pes, jak je všechno drahé, zdraví neslouží, jak nám to ti politikové kazí, doba je špatná, nic nemá cenu, atd.

Oproti tomu potkáme občas i nezdolné optimisty, pro někoho možná poťouchlé blázny, kteří nemají spojení s realitou. Faktem ale zůstává, že jejich život je tak nějak po všech směrech příznivější. No není lepší, když se nám bude „těžko umírat“, jako Jaromíru Hanzlíkovi ve Slavnostech sněženek, než když se budeme půl života do hrobu těšit, protože nás to tady prostě nebaví?

Pojďme si život užít tak, abychom mohli i ten poslední doušek sklenice vypít s chutí.

Obraťte svůj pohled

Zkuste si dát závazek, že na každé situaci budete aktivně vyhledávat to dobré. Přemýšlejte o tom, co vám „nepřízeň osudu“ může přinést dobrého. Hledejte kvality ve všem, co prožíváte. Uvědomte si, co pěkného vás kde potkalo.

Například vám ujede vlak. Přestaňte nadávat a tvářit se kysele a raději se přizpůsobte vzniklé situaci a počkejte, co nového přijde. Nic se neděje jen tak, vše má svůj důvod. Třeba při čekání na další někoho zajímavého potkáte. V každé situaci se zprvu donuťte najít něco hezkého, alespoň drobnost (vždy se něco najít dá). Nebude to možná zpočátku snadné. Pak se ale úsilí zúročí a vy si na nový přístup zvyknete. Možná zjistíte, že žijete veselejším životem.

I v zamračeném deštivém dni můžete mít radost. Naučte se znovu radovat se z toho, že jste si zapomněli doma deštník. Kdysi jste to uměli. Užívali jste si toho, že cítíte kapky deště stékat po kůži. Vůbec všechno vám připadalo krásné a vzrušující.

Jak se dnes rozhodnete?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *