Pravé bohatství

Kdy je člověk opravdu bohatý?

Bohatstvím myslím něco jako vnitřní naplněnost, spokojenost a pocit štěstí. Člověk je opravdu bohatý, když si dokáže tento pocit udržet trvale.

Naše bohatství spočívá v hodnotě, kterou zastáváme. Naše bohatství spočívá ve smyslu, který kultivujeme. Naše bohatství spočívá v tendencích, které podporujeme. Je to směřování k něčemu, o co usilujeme. A všechny tyto důležitosti jsou svázány silou lásky, která je drží pohromadě a udává náš směr.

Bohatství je pocit, že mé kroky vedou správným směrem.

Nejde o naplnění. Naplnění je pomíjivé.

Podmínky jsou překážkou bohatství

Bohatí nebudeme, AŽ budeme zdravější…

Bohatí nebudeme, AŽ budeme mít lepší práci…

Bohatí nebudeme, AŽ bude naše rodina šťastná…

Bohatí nebudeme, AŽ vyděláme víc…

Bohatí nebudeme, AŽ si splníme velký sen…

Když dosahujeme svých met, zaplaví nás euforie a dočasný pocit štěstí. Ten po chvíli střídá prázdno a nutkání dosáhnout ještě výš. Je to úmorný a zničující proces.

Mnoho z nás je na duchovně mnohem vyspělejší úrovni. Víme a bytostně cítíme, že pravá láska je bez podmínek. Víme, že bohatství se neskrývá ve věcech, nýbrž ve smyslu věcí. Čistíme se, meditujeme, odpouštíme, zkoumáme své podvědomí, pozorujeme myšlenky, cvičíme se v umění zůstat nad věcí, proplouváme svými emocemi a dostáváme se ke svému pravému já, objevujeme, kým jsme.

Nezbylo tam přece jen někde …AŽ budu úplně čistá, vše půjde samo a lehce? (život bude snadný a bohatý ve všech oblastech neboli moje úsilí bude odměněno?)

Bohatí můžeme být už teď

Zkusme si teď procítit jednu zásadní věc. Skutečné bohatství, kterým oplývám už teď, se ukrývá v tom, že ochraňuji smysl něčeho, co je pro mě podstatné. Dávám mu ze sebe vše. Vyměňuji skutky ve svém životě za budování smyslu. Ten smysl je ukryt v uzlu, který svazuje mé touhy. A tento uzel vytvořený mým duchem a city dává mému životu smysl…

Těžko je použít slova na něco tak delikátního. Dar (to pravé bohatství) je ukryt už v tom, že ten smysl cítíme a pracujeme pro něj. Naplněni jsme i tím, že víme, že naše touha může být naplněna někde jinde a někým jiným. Cítíme se obdarováni i tehdy, když někdo jiný dosáhl naplnění našeho snu. Chráníme náš smysl a cíl jako celek. Všude a u všech.

K našemu obohacení stačí pouhé vědomí, že sen může být (a někde i je) naplněn. A dokonce můžeme být obohaceni i tehdy, když to nevíme jistě, jen ze srdce tomu věříme.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *