Dobré přátelství je vzácný dar

Dobrý přítel

Jak říkal Albert (Július Satinský) ve filmu S tebou mě baví svět: „Dvě věci bych nevyměnil za nic na světě – dobrého přítele a noc plnou hvězd“ 🙂

Máte kolem sebe dobré přátele? Mít byť jen jednoho takového člověka ve svém životě je obrovská výhra. Vždy si toho buďme vědomi a pociťujme vděčnost za ty vzácné a obdivuhodné lidi.

Můj mladší syn, jakoby tuto důležitost přirozeně znal, každému při vhodných příležitostech přeje: „a hlavně hodně kamarádů“…

A hlavně hodně kamarádů

Mít kamarády totiž není ani běžné, ani automatické. Je to přidaná hodnota. Je to poselství a potvrzení toho, že něco podstatného v našem životě funguje. Když si uvědomíte, co se ve skutečnosti odehrává, musí vás to nutně dojmout.

Vždyť někdo, kdo je úplně z jiného těsta, má jiné vzpomínky, jiné prožitky, jiné očekávání, no prostě jiné a originální úplně všecko, vám věnuje kus sebe. Věnuje vám svůj čas, svoji lásku a svoji podporu. Nevadí mu, že někdy vypadáte blbě, že se nechováte vždy mile a přívětivě, že máte někdy hodně špatné dny. Je vždy připraven podat pomocnou ruku, když je třeba, trpělivě počkat, až vše zvládnete, a ujišťovat vás svou podporou. Někdy na vás jen dohlíží zpovzdálí. Pořád tam je. Někdy s vámi vše aktivně prožívá a sdílí. A někdy dokonce vše převezme za vás a vy máte volné ruce.

Takový člověk se prostě vědomě rozhodl, že svou pozornost a lásku věnuje právě vám.

Opravdu to není nic jiného, než rozhodnutí, konkrétní výběr člověka, a cílené nasměrování energie a pozornosti k vám.

Kvalita vnějšího vztahu vypovídá o našem vnitřním vztahu k sobě samým

Všechno, co prožíváme ve vnějším světě, je zrcadlem našeho vnitřního světa. Proto se můžeme jen zaradovat, když máme z toho, co k nám přichází zvenku obrovské potěšení. Znamená to, že jsme uvnitř v pohodě, že my sami se sebou jsme dobrý kamarád.

Možná byste se divili, jaké množství lidí odkývá a potvrdí, jak moc se má rádo, ale skutečnost je úplně jiná.

V momentě, kdy je potřeba sebelásky naplněna, přichází další potřeba. Tou další přirozenou potřebou je milovat a podporovat druhé. Zkuste si, jak moc lásky jste schopni ze sebe vydat, aniž by vás to vyčerpávalo. Pokud se tak děje, zastavte se, a začněte opečovávat a milovat sebe. Nejdřív se musíte skamarádit se sebou.

Můžete dát jen to, co sami máte.

Tak hlavně hodně kamarádů a zároveň krásné přátelství s tím nejdůležitějším člověkem. S vámi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *