Vědomé rodičovství

Co přináší role rodiče

Jste-li rodičem, víte, co tento pojem znamená. Po narození dítěte nic není stejné jako předtím. I když se proces zrození děje tak nějak sám od sebe, vy cítíte, že jste přispěli nemalým dílem. Právě vy jste totiž onomu člověku umožnili se narodit, propůjčili jste dítěti své tělo. A vy i od této chvíle cítíte, jak veliký vliv na život svého potomka máte. Pokud máte vliv na svůj vlastní život a máte ho tím pádem ve svých rukou, pravděpodobně cítíte jen úctu, obdiv a bezmeznou lásku. Pokud ale nemáte pod kontrolou své vlastní žití, můžete pociťovat neskutečnou tíhu zodpovědnosti a obavy, co se bude dít dál.

Každý chce být pro své dítě nejlepším rodičem

Většinou rodičovství řeší lidé až za běhu, až když do něj tak říkajíc spadnou. Přibývá ale i těch, kteří tuto důležitou otázku řeší už předtím. Chtějí být připraveni, než se ta významná událost stane. Chtějí ze sebe předat to nejlepší. Těchto lidí si nesmírně vážím.

Ať tak či onak, vaše dítě se vám stane tím nejlepším trenérem, abyste mohli eliminovat své případné nedostatky ve funkci. Tvrdě vám ukáže všechno, co nemáte ještě zpracováno. Ne proto, že by vám snad chtělo ublížit, ale proto, že je vaším dokonalým zrcadlem. Už nikdy nikdo v životě vás nebude tolik milovat, jako vaše vlastní děti. Nikdy vám nic nedělají naschvál. To je jen vaše prožívání. Umějí vám bleskurychle najít každou skulinku ve vašich emocích. Umějí to proto, že jsou čistě identické navenek s tím, co prožívají uvnitř. A jejich prožívání je odrazem vašeho prožívání, ať se vám to líbí, nebo ne.

Hodně se teď mluví o dětech nového věku, o těch, které přicházejí měnit svět. Jsou to indigové děti, křišťálové děti a mnohé další. Rodí se sem už dlouho a je pravda, že jich je čím dál tím více. Tyto děti už není tak lehké zlomit a přetvořit k obrazu svému. Ony už se nedají tak snadno jako jejich předci. Urputně si drží své čisté vědomí, svůj svět. Přicházejí k rodičům, kde je naděje na změnu. V nehmotném světě totiž nefunguje kauzalita tak, jak ji známe. Není nejdřív příčina a pak následek. Vše se děje zcela nelogicky současně.

Co znamená být vědomým rodičem pro své dítě?

Takový člověk již pochopil, o čem život je. S pokorou a vděčností prožívá každý svůj den. Cítí lásku k sobě a k životu a touží po tom, svou lásku předat dál, někomu, kdo jeho vlastní poznání povznese ještě výše. Nechce mít děti proto, že tak je to správně a společnost si to žádá. Nectí rodičovství jako splnění žádaných norem a pravidel. Ani nehledá bytost, která ho dosytí láskou. Ví, že plyšák k mazlení, domácí mazlíček na hraní ani nic jiného, natož dítě, mu nedodá pocit, který sám nevlastní.

Vědomý rodič našel sám sebe. Je rád, že je na světě. Je schopen ctít svou individualitu, a právě proto ctí i své dítě jako samostatnou bytost. Dokáže ho náležitě podpořit a podržet. Například tím, že podporuje jeho nápady, pokud to jen trošku jde (Přestaňte brát dětem sny). Užívá si každé radosti a každého pokroku svého dítěte. Může to dělat proto, že cítí jistotu sám u sebe. Jinak by toho nebyl schopen. Rodiče mohou udělat pro své děti hodně. Nemohou však udělat nemožné. Nemohou jim předat něco, co sami nemají.

Vědomý rodič je nejdřív tím nejlepším rodičem sám sobě.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *