Příběh života vymýšlíme sami

Mysl je iniciátor všeho

Já vím, je už to takové klišé, obecně známý fakt. Na počátku bylo slovo (myšlenka). Víme, že naše myšlenky utvářejí celý náš život. Všechno, co jsme kdy viděli, slyšeli a cítili se vrylo do naší mysli a začalo to vytvářet pokračování našeho příběhu. Vše, na co pomýšlíme teď, se kolem nás začne objevovat, ať už v pozitivním, nebo negativním.

Proč to tedy vypadá, že mnoha lidem základní smysl přirozenosti mysli uniká?

Bojíme se přiznat si, že my sami jsme stvořiteli všeho, co se nám děje. Nevíme, co s tím. Je to příliš těžké přijmout. A hlavně, netušíme, jak mysl funguje, natož jak ji používat.

Jistá útěcha z udivujícího poznání tady je. Objektivně neexistuje ani dobro, ani zlo, ani ráj, ani peklo, tedy neexistují nikde jinde kromě naší mysli.

Jak říká úryvek z textů tibetského budhismu:

„Je to právě mysl, jež uvrhuje do světa myriády bytostí
a ustavuje svět, v němž přebývají“

Jak žít s poznáním přirozenosti mysli

Tak fajn. Teď víme, že mysl má schopnost tvořit, ale nevíme, jak ji používat.

Právě přichází velmi těžký (a zároveň v podstatě velmi snadný úkol), a sice dostat se do místa, kde mysl vzniká. Všichni do jednoho jsme to kdysi dávno uměli. Jen jsme to zapomněli. Potřebujeme najít místo, kde myšlenky nejsou a, pokud možno, setrvat v něm co nejdéle. Je to prostor mezi dvěma myšlenkami. Je to to NIC, které vyvstane, když se jedna myšlenka vytratila a druhá ještě nepřišla.

Může být nápomocné používat způsob dotazování. Vůbec nejde o odpovědi na otázky. Jde nám právě a jen o ticho, které nastane po položení otázky. Mysl je natolik v šoku, že mlčí. A jsme tam, kde jsme chtěli být. Příklad otázek:

Co je moje mysl?

Kdo nebo co jsem?

O čem bude moje další myšlenka?

V tomto místě můžeme spatřit, kým jsme. My jsme to uvědomění ničeho. My jsme pozorovateli prázdnoty.

Ovládání mysli

Teprve z pozice „ničeho“ můžeme začít tvořit. Teprve tady to funguje. Mysl je jako čistá úrodná půda, do které je zasazeno semínko.

V tomto stavu mysli si vytvořte představu, myšlenku, vizi… takovou, jakou byste rádi měli, co byste chtěli, co byste rádi prožívali.

Dávejte důraz na to, co je pro vás TO DOBRÉ, a toho se prosím stále držte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *