Esenciální oleje jako léky

Aromaterapie jako skutečná medicína

Dříve jsem měla představu, že aromaterapie spočívá ve schopnosti nás uvolnit a zrelaxovat, prostě navodit příjemnou atmosféru díky krásným vůním. Nenapadlo mě, že by se mohlo jednat o disciplínu s potenciálem skutečně uzdravovat. Přitom jsem paradoxně nejraději léčila záněty středního ucha svých dětí tea tree oilem, účinně a rychle.

Když zajdete do lékárny například pro hojivou mast s měsíčkem lékařským, odnesete si kromě malého množství měsíčku ještě spoustu chemie v nosných látkách krému. Tak si říkám, jestli to není zbytečně neekonomické a možná v některých případech i zdravotně nežádoucí. Není lepší se namazat čistým a kvalitním esenciálním olejem, možno též zředěným nějakým nosným rostlinným olejem? S bylinkami většina lidí nemá problém a esenciální oleje jsou vyextrahované silice rostlin nabité koncentrovanými léčivými účinky.

Esenciální oleje používali v Egyptě, v Řecku Hippokrates například snižoval horečku esenciálním olejem z heřmánku a aromatickými látkami také úspěšně bránil epidemiím, velkými vyznavači byli i keltští druidové. Ježíšek dostal jako tři dary zlato, kadidlo a myrhu. Všechno včetně zlata jsou to léčebné prostředky.

Příroda nebo syntetika?

Dnešní doba ve snaze zjednodušovat, umocňovat a urychlovat léčbu přinesla syntetickou napodobeninu přírodnin ve formě léčiv.

Na počátku byly byliny. Poté se přidaly chemie a technologie. Aspirin má například základ ve vrbové kůře, morfin má základ v máku. Nechci chemická léčiva zatracovat, mají své opodstatněné místo. Jen mě mrzí, že se chemie používá i tam, kde primárně není třeba. Můžeme si v mnoha případech pomoci i jinak.

Uměle vyrobené nebude v určitém úhlu pohledu nikdy jako přírodou vytvořené. Léky mají spoustu vedlejších účinků a navíc postrádají jednu důležitou složku, která je schopna dokonce reagovat na naše myšlenky. Říkejme jí třeba duch rostliny. To zatím člověk do chemického vzorce přidat neumí. Proto je dobré s banálními potížemi neběžet pro prášky, a u těch závažnějších přírodní léčbu dodat podpůrně.

Doporučení

Našla jsem českou firmu, která vyrábí čisté esenciální oleje nejvyšší kvality, a jejíž majitel a zakladatel je mi sympatický svým přístupem a filozofií. Intuice po osobním setkání mi říká, že výrobkům můžu věřit, a rozum mi říká, že člověk, který přečetl celého Paula Bruntona, je zárukou dobrých úmyslů, přesvědčení a vizí.

Pro přístup k mnoha dalším informacím o esenciálních olejích a inspiracím se přihlašte zde.

Pro inhalaci esenciálních olejů je vhodné použít difuzér, který jsem donedávna ještě neznala, ale je mnohem lepší a šetrnější pro éterické oleje, než aromalampy. Někteří lidé inhalují oleje i přímo, nebo je v nezředěné formě aplikují na kůži. Pro citlivější nebo alergickou kůži esenciální oleje nařeďte rostlinným olejem nejlépe v biokvalitě.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *